Rozhovor s předsedou VV René Živným před novou sezónou 2024/2025

V okresním fotbale dochází k významným změnám, které mají za cíl zlepšit podmínky pro hráče i kluby. Novinky zahrnují rozšíření opakovaného střídání, úpravy v mládežnických kategoriích a zavedení střídavých startů pro dívky. Tyto změny reagují na aktuální potřeby a problémy, jako je nedostatek mládežnických družstev na vesnicích. Šéf okresního fotbalového svazu Pardubice René Živný (na snímku) odpovídal na otázky reportéra Pardubického Deníku a zmínil, že se svaz rozhodl vyslyšel přání klubů na změny pro okresní fotbal. Plné znění rozhovoru přinášíme níže.

1) Jaké jsou změny a novinky v krajském/okresním fotbale?

  

Rozhodli jsme se vyslyšet přání klubů a po jarní anketě zavést několik novinek. Za prvé je to rozšíření opakovaného střídání kromě IV. tříd i do III. třídy mužů. Co se týká žáků, tak tam se samozřejmě potýkají všechny okresy ČR s nedostatkem mládežnických družstev na vesnicích. Ve spoustě celků není návaznost. například mají starší žáky, ale už ne dorost. Na základě toho, aby nám tito hráči nekončili, je nově dovoleno nastoupení dvou prvním rokem starších hráčů v kategorii U13 a třech v kategorii U15. Tyto jména ale musí být před soutěží zaslána ke schválení STK OFS. Novinkou jsou také střídavé starty u dívek, i když budou hrát dívčí soutěž například za FK Pardubice, stále mohou nastupovat za svůj mateřský celek v okrese a ten tak nebude obírán o dalšího hráče, potažmo hráčku. Poslední novinkou je pak miniliga U7, která se bude tradičně hrát v Lázních Bohdaneč a u níž zavádíme zápisy, jako v ostatních soutěžích. Samozřejmě i nadále bude možné u těchto minipřípravek nastoupit i bez registrace, ale základní soupiska by měla být nahrána v systému. A proč vlastně? Přínosem je to především pro klubu v systému dotací. Například NSA dává na trénujícího hráče ročně tisíc Kč, ale na toho, který odehraje alespoň šest soutěžních utkání, téměř čtyři tisíce.

 

2) Jaké jsou dopady restrukturalizace soutěží? Co to znamená pro kluby? 

Náš okres to zatím nijak nepostihlo. Restrukturalizace se teprve na FAČR rozebírá, diskutuje a připravuje, k nám dolů to ale zatím nijak nedopadlo. Zatím maximálně můžeme řešit, jestli do budoucna dojde ke změně názvů soutěží – Okresní přebor na 8. ligu, III. třída na 9. ligu a IV. třídy na ligu desátou. Ale to je ještě daleko.

 

  3) Stal se v loňské sezoně během nějakého utkání nějaký závažný (nebo méně) incident?

Bohužel jedno utkání IV. třídy Přeloučsko (Zdechovice – Staré Čívice) se v podzimní části vymklo ke konci kontrole a došlo k hromadné bitce. Disciplinární komise OFS se k tomu postavila čelem a rozdala adekvátní, dokonce několikaleté tresty. Doufám, že takový incident na hřišti se již nebude opakovat.

 

  4) Kolik bude v krajských/okresních soutěžích rozhodčích a kolik z nich bude žen?

Především jsem rád, že se nám daří nábor mladých rozhodčí a to dokonce i dívek. Minulý týden proběhl v Pardubicích seminář rozhodčích před sezónou a z té spousty mladých adeptů pískání jsem měl velkou radost. Pak už je to samozřejmě o předávání zkušeností těmi staršími a to jsem zaznamenal hned o víkendu, že se děje. Přátelské utkání Selmice – Tetov v rámci oslav 100 let od založení klubu v Selmicích a zkušený rozhodčí, který měl utkání řídit jako hlavní, šel dobrovolně na lajnu a mladého začínajícího poslal jako hlavního a z lajny si ho korigoval. Naprostá pecka. Ale zpět k počtu rozhodčích, kde mám přesná čísla od předsedy Komise rozhodčích Kamila Schmeisera: na našem okrese máme 55 rozhodčích z toho šest dívek, v kraji pak dalších 68 sudích, z nichž jsou dvě dívky. Vzhledem k vzájemné výpomoci v delegacích se nám tak daří obsazovat všechna utkání, což nám mnoho okresů závidí.

 

5) Kolik je v okrese/kraji registrovaných hráčů, z toho mládeže a žen?

Poslední dostupná čísla z Fotbalové asociace hovoří, že na našem okrese je v 59 klubech celkem 6200 členů, z toho bezmála 5800 hráčů a z nich 350 žen či dívek. V Pardubickém kraji je to pak 18500 členů, z toho 17000 hráčů a z nich 1000 žen či dívek. Jen pro zajímavost okres Pardubice je co počtu členů na 10. místě v celé ČR, takže patříme k těm početnějším okresům. 

 

6) Máte přehled o návštěvnosti jednotlivých soutěží? Pokud ano, jaký tým a soutěž nejvíce táhnou?

Přehled samozřejmě dle zápisů máme. Táhla zejména utkání Okresního přeboru například v Sezemicích, Srch, Holicích či Pardubičkách, ve III. třídě v Jaroslavi, ale pěkná návštěvnost v řádech stovek diváků bývá i na místní derby blízkých vesnic. Například Dražkovice – Mikulovice, Dolany – St. Ždánice, Semín – Újezd a spousta dalších. Pozitivní je, že se na většině hřišť snaží a zlepšuje se zázemí pro hráče i fanoušky, budují se dětská hřiště, roste servis u občerstvení a tak i utkání okresních soutěží začínají navštěvovat celé rodiny. Je to ideální místo pro setkávání v obci a tak by to mělo být.