Rozhovor s předsedou VV OFS Pardubice René Živným

1) Je to přesně rok a dva týdny od vašeho zvolení do čela Okresního fotbalového svazu. Jak celkově hodnotíte svůj první rok v této funkci?

Především jsem rád, že po jarním výpadku soutěží z důvodů Covidu, se podzimní část sezóny odehrála v podstatě kompletní. Měl jsem velkou obavu z úbytku hráčů, že po těch pauzách zpohodlní, ale naštěstí se tak ve velké míře nestalo. Co se týká nového výboru, tak musím říci, že se do všeho pustil s vervou. Máme pravidelná setkání jednou měsíčně, podařilo se ustanovit odborné komise. Výstupy ze všech jednání zveřejňujeme nejen na oficiálních stránkách, ale nově také na sociálních sítích a webu OFS Pardubice. Chceme jít fotbalistům s informacemi naproti a to se snad nyní daří. Jinak tím, že sekretář Lukáš Ouředník působí na OFS dlouhodobě, nebyl faktický problém s převzetím agendy a vše mohlo šlapat naplno hned od začátku.


2) Když trochu rozvedeme ty věci, které se povedly?

Musela se nastavit pravidelnost jednání, jak výkonného výboru, tak odborných komisí. Snažíme se být transparentní, takže na jednání výkonného výboru zveme i členy revizní komise, ať mají aktuální přehled o dění.

Rovněž se nám podařilo nastavit bližší spolupráci s krajským fotbalovým svazem. Předseda okresní STK je také v krajské STK, což urychluje přenos důležitých informací.

Dokonce, což bylo dříve nevídané, diskutujeme problematiku OFS s předsedou FAČR Petrem Fouskem, který se o dění v regionech velice zajímá.

Pyšní můžeme být na rozjetí Okresního přeboru dorostu, což je stěžejní věková kategorie pro přechod do mužů. Nezapomínáme ale ani na ty nejmenší a OFS podporuje a spolupořádá rovněž turnaje minipřípravek v Lázních Bohdaneč.

V letošní sezóně jsou vypsány celkem čtyři soutěže dospělých, veterání, ale především osm soutěží mládežnických. To je 13 soutěží + minipřípravky.

A zde bych pochválil práci nově založené marketingové komise OFS pod vedením Jaroslava Nováka, které se podařilo prodat názvy všech okresních soutěží. To znamená další příjem do pokladny OFS, z něhož si pak můžeme dovolit například právě podporu turnajů minipřípravek apod.


3) Naopak jaká negativa, pokud nějaké byly, jste za první rok zaznamenal?

Myslím, že se jednalo o pár drobností. Jako obvykle, si sem tam někdo stěžuje na výkon rozhodčího, jinak jsem nezaznamenal nic vážného.


4) Jak jste spokojen s průběhem tohoto soutěžního ročníku 2021/2022? Soutěže dospělých vstupují do své poslední třetiny, soutěže mládeže do druhé poloviny.

Především to po dvou letech konečně vypadá, že dohrajeme celou sezónu a bude se klasicky postupovat a sestupovat. Jednu soutěž už máme dokonce uzavřenou a to Porter Okresní přebor veteránů.

Velkou porci utkání s jedním kolem navíc se podařilo odehrát již na podzim a na jaře zatím běží vše podle plánu.

V květnu se rozjedou opět turnaje minipřípravek v Bohdanči a finišovat budou mládežnické kategorie, pro které se v červnu plánují finálové turnaje jednotlivých soutěží.

Finiš sezóny bude tedy rozhodně zajímavý a to ve všech kategoriích. Bude se totiž postupovat i sestupovat …


5) Často diskutovaným problémem jsou rozhodčí, konkrétně jejich nedostatek a kvalita. Pro jaro se ale jejich počet na okresní soutěží navýšil na dostatečný počet. To vám určitě muselo udělat radost?

Komise rozhodčích pod vedením Kamila Schmeisera odvádí výbornou práci. Daří se jim nábor nových rozhodčích, což je super. Je to vcelku unikát i z pohledu celorepublikového. Účastním se pravidelně zasedání Regionální komise FAČR a zde je toto téma často diskutované a pardubický okres je dávaný za příklad.

Samozřejmě je potřeba, aby noví rozhodčí odpískali co největší porci zápasů a získali praxi. Každý může chybovat, to je lidské. Zde apeluji na všechny hráče i diváky a prosím je o toleranci. Pokud budete na naše mladé rozhodčí neustále jen řvát, tak se nám na to vykašlou a dopadne to jako v jiných okresech, kde některé soutěže musí pískat laici. A tam to dopracovat určitě nechceme. Bohužel, dnešní společnost je celkově nějaká vyhrocená a přenáší se nám to někdy i do areálu našich stadionů.


6) Co říkáte s odstupem času na kauzu Bukovka, která rezonovala okresem prakticky od listopadu do února…?

To navazuje na mojí předchozí odpověď, že společnost je dnes celkově vyhrocená. Na stadiony takové chování nepatří a OFS jej nebude tolerovat. Ostatně, co mám informace, tak disciplinární komise pod vedením Michala Buriánka postupovala přesně podle řádů, což potvrdila i Odvolací komise FAČR.


7) Důležitým tématem je pro OFS i práce s mládeží, výběry OFS a jejich turnaje, akce GTM, finálové a halové turnaje přípravek, Satelitní liga U7 apod. Jak hodnotíte tento segment?

Ano, bezesporu zaměření na mládež je v našem OFS stěžejní. Komise mládeže připravuje pravidelně mnoho akcí pro různé ročníky. Kamil Řezníček a Davidem Martínkem jsou aktivní během celého roku. Musím říci, že tady jsem opravdu pyšný, na to, co se nám daří. Ale samozřejmě nemohu zapomenout, že hlavní porci práce odvádí trenéři mládeže v jednotlivých klubech, za což jim patří obrovské poděkování.


8) Neméně důležitým jsou ale i soutěže Veteránů a Síň Slávy OFS pro zasloužilé osobnosti v rámci okresních trávníků. Co nám řeknete k těmto projektům?

Když byl nový výbor zvolený, založení síně slávy bylo jednou z prvních myšlenek. A šéf komise veteránů Eduard Kraus hned připravil koncept, jak by to mělo fungovat. Neváhali jsme a rozjeli jsme odměňování jubilantů již v podzimní části sezóny. A pokračovat v něm budeme i v letošním roce. Ostatně o všech bylo informováno i zde v týdeníku Pernštejn a kompletní přehled vyznamenaných najdete na webu OFS Pardubice www.ofspce.cz

Co se týká soutěže veteránů, tak ta už je letos ukončená a vítěz postoupil do krajského kola, které se bude hrát 20. května v Lázních Bohdaneč.


9) Jaké je vůbec financování činnosti OFS? Na nedostatek finančních prostředků si stěžují sportovní svazy i kluby. Jaký je tedy aktuální stav v návaznosti na NSA, FAČR, či místní municipality?

OFS je financován z několika zdrojů. Hlavním je pravidelný příspěvek od FAČR na činnost OFS. A pak zde jsou zdroje, které se snažíme získávat během celého roku. Již jsem zmiňoval prodané názvy soutěží, na turnaje mládeže žádáme v dotačních programech Pardubického kraje, finanční pomoc přinese i spolupráce s Pardubickým krajským fotbalovým svazem. V loňském roce se například podařilo přispět klubům, které mají mládežnická družstva, na nákup bezpečných branek.


10) V poslední řadě je nutné zmínit, že jste mimo jiné předsedou nejen Okresního, ale i Krajského fotbalového svazu. Zároveň byste měl být lídrem uskupení „Společně pro Pardubice“ na primátora města. Jak lze toto všechno skloubit a co by případně vaše zvolení znamenalo pro vaše další působení ve výše uvedených funkcích?

Z pohledu fotbalu by se nic nezměnilo. I nyní vše vykonávám ve svém volném čase a tak by to bylo i v případě mého zvolení primátorem. Funkce předsedů okresního i krajského fotbalového svazu je neplacená a dobrovolná a tak to bude i nadále. Mojí výhodou je, že se mohu opřít o práci svých kolegů ve Výkonném výboru, komisích a perfektního servisu sekretářů. A navíc mám fotbal rád, věnuji se mu řadu let, což pak vše velice ulehčuje.

Nejnovější příspěvky